All the weekend’s results from the second week of games back

0
174

BY DENIESE O’FLAHERTY

Results from the weekend’s games in both football and hurling

Football Championship Results

Ulster

Antrim – Round 1

Northern Switchgear SFC Group 1

St. Mary’s Ahogill 0-15 Casement’s Portglenone 0-12

Northern Switchgear SFC Group 2

Lámh Dhearg 1-11 St. John’s 0-11

Northern Switchgear SFC Group 3

Naomh Séamus 0-04 Clann na hÉireann Carraigin 3-14

St. Mary’s Aghagallon 1-13 Naomh Bríd 0-12

Northern Switchgear SFC Group 4

Naomh Éanna 0-13 Gort na Móna 2-04

Monaghan – Round 1

Senior Football Championship Group 1

Inniskeen 1-11 Magheracloone 2-09

Ballybay 1-09 Clontibret 1-09

Group 2

Scotstown 0-17 Truagh 1-12

Castleblayney Faughs 0-09 Latton O’Rahilly GAA Club 1-13

Connacht

Leitrim – Round 2

Connacht Gold Senior Football Championship Group 1

Seán Ó hEilsin 0-10 Aughawillan 0-07

St. Mary’s Kiltoghert 0-07 Mohill 2-14

Group 2

Glencar Manorhamilton 0-14 Drumreilly 1-08

Melvin Gaels 1-13 Allen Gaels 1-10

Roscommon – Round 1

Group A

St. Brigid’s 1-14 Clann na nGael 1-14

Elphin 1-09 Strokestown 0-10

Group B

St. Cronan’s 0-08 Fuerty 0-06

Roscommon Gaels 0-07 Western Gaels 0-10

Group C

Michael Glaveys 2-11 Tulsk 1-07

Padraig Pearses 2-10 Boyle 3-07

Sligo – Round 1

Homeland Senior Football Championship Group 1

Eastern Harps 0-10 St. Mary’s 3-12

Drumcliffe Rosses Point 1-11 Tubbercurry 0-14

Group 2

Curry 2-19 Enniscrone/Kilglass 2-12

Geevagh 0-06 CooleraStrandhill 0-14

Munster

Cork – Round 1

Bon Secours Premier Senior Football Championship Group A

St. Finbarr’s 1-13 Ballincollig 0-10

Clonakilty 1-12 Carrigaline 0-08

Group B

Newcestown 3-17 Ilen Rovers 1-07

Carberry Rangers 0-09 Castlehaven 1-14

Group C

Nemo Rangers 3-08 Valley Rovers 1-09

Douglas 1-14 Bishopstown 1-09

Leinster

Dublin – Round 1

Senior Football Championship Group 1

Ballymun Kickhams 3-18 Skerries Harps 0-12

Thomas Davis 2-14 Round Towers Lusk 0-11

Group 2

St. Jude’s 1-10 Na Fianna 0-08

Lucan Sarsfields 0-19 Balinteer St. John’s 0-09

Group 3

Whitehall Colmcille 1-13 St. Vincent’s 2-15

Ballyboden St. Enda’s 4-20 Clontarf 2-08

Group 4

Kilmacud Crokes 6-13 Raheny 0-10

Castleknock 2-15 St. Oliver Plunkett ER 1-11

Wicklow – Round 2

Blessington 0-09 Baltinglass 1-10

Abhainn Dála 4-14 Naomh Teagain/Kiltegan 1-11

St. Patrick’s GAA 1-18 Newtown 0-11

Arklow Geraldine’s-Ballymoney 0-09 Bray Emmets 2-07


Hurling

Connacht 

Galway – Round 1

Senior A Hurling Championship Group 1

Loughrea 0-15 Tommy Larkins 1-16

Tynagh Abbey Duniry 2-15 Cappataggle 4-15

Group 2

Turloughmore 1-17 Liam Mellows 1-15

Clarinbridge 0-19 Oranmore-Maree 1-17

Group 3

Castlegar 3-18 St. Thomas 2-23

Sarsfields 4-22 Portumna 0-18

Munster

Clare – Round 1

Inagh-Kilnamona 2-17 Clooney Quin 0-14

Clonlara 0-19 Newmarket on Fergus 1-14

Sixmilebridge 0-17 Éire Óg Ennis 0-12

Feakle 0-21 Whitegate 0-16

O’Callaghan Mills 2-13 Broadford 0-17

Wolfe Tones Shannon 4-19 Clarecastle 0-16

Cratloe 3-15 Kilmaley 2-11

Ballyea 0-16 Crusheen 0-14

Limerick – Round 1

Bons Secours Hospital Senior Hurling Championship Section A Group 1

Tobar Phádraig 3-23 Adare 0-26

Section A Group 2

Na Piarsaigh 1-17 Cill Mocheallóg 2-16

Section B Group 1

Monaleen 1-15 South Liberties 0-12

Section B Group 2

Blackrock 2-14 Ballybrown 4-18

Tipperary – Round 1

FBD Insurance Senior Hurling Championship Group 1

Kiladangan 1-20 JK Brackens 3-14

Drum agus Inse 2-18 Roscrea 2-16

Group 2

Nenagh Éire Óg 1-19 Holycross/Ballycahill 0-11

Éire Óg Annacarty/Donohill 0-16 Clonoulty/Rossmore 2-18

Group 3

Moycarkey-Borris 0-17 Loughmore-Castleiney 1-22

Thurles Sarsfields 1-19 Kilruane Mac Donaghs 1-13

Group 4

Toomevara 1-18 Borris-Ileigh 0-21

Burgess 0-16 Upperchurch-Drombane 0-21

Waterford – Round 1

JJ Kavanagh & Sons Co. Senior Hurling Championship Group A

Ballygunner 2-22 Tallow 0-09

Group B

Mount Sion 1-19 Clonea 1-13

Group C

Dungarvan 1-17 Fourmilewater 0-21

Group D

De La Salle 2-22 Ballysaggart 1-12

Leinster

Carlow – Round 1

JJ Kavanagh & Sons Senior Hurling Championship

Naomh Eoin 1-11 Naomh Moling 2-17

Ballinkillen 1-19 Bagenalstown 0-14

Westmeath – Round 1

Slevin Coaches Senior Hurling Championship

Brownstown 1-13 Fr Daltons 3-14

Lough Lene Gaels 1-09 Castletown Geoghegan 1-15

Raharney 0-09 Clonkill 1-17

Wexford – Round 2

Pettitt’s Super Valu Senior Hurling Championship Group A

Cloughbawn 0-15 St. Martin’s 0-23

Group B

St. Mogue’s Fethard 1-15 Ferns St. Aidan’s 0-21

Group C

Glynn-Barntown 1-19 St. Anne’s Rathangan 2-17

Group D

Naomh Éanna 2-11 Rapparees 0-16