Weekend GAA fixtures as Kiladangan go for historic first county final win

0
178

We are down to the final two in a number of counties this weekend. Cargin (Antrim), Kilcoo (Down)  Trillick (Tyrone), Padraig Pearse’s (Roscommon) and Tourlestrane (Sligo) will hope to retain their football titles while there will be new football champions in Monaghan, Mayo and Wicklow. In hurling Kiladangan are hoping to win their first Tipperary County title. 

 

Football

 

Friday

Leinster

 

Carlow – Round 3

Group 1 At 7.30pm

Venue: Netwatch Cullen Park – Éire Óg v O’Hanrahans

 

Laois – relegation semi-final

At 7.30pm

Venue: LOETB Centre of Excellence – Courtwood v Rosenallis

 

Louth – relegation final

At 7.30pm

Venue: Darver – Dreadnots v O’Raghallaighs

 

Meath – relegation semi-final

At 8pm

Venue: Skryne – Seneschalstown v Dunshaughlin GAA

 

Saturday

Ulster

 

Derry – quarter-finals

At 2pm

Venue: Bellaghy – O’Donovan Rossa GAC v Swatragh

At 5.30pm

Venue: Celtic Park – Ballinascreen v Ballinderry

 

Down – relegation

At 5pm

Venue: Newcastle – Glenn John Martins GAC v Darragh Cross

 

Munster

 

Limerick – quarter-finals

At 2pm

Venue: Bruff – Ballylanders v Monaleen

At 4pm

Venue: Newcastle West – Ballysteen GAA v Fr Casey’s

 

Tipperary – relegation final

At 2pm

Venue: Cahir – Ardfinnan GAA v Galtee Rovers/St. Pecaun

 

Waterford – quarter-final

At 7pm

Venue: Fraher Field – Rathgormack v Clashmore Kinsalebeg

 

Leinster

 

Carlow – Round 3

Group 2 at 7pm

Venue: Netwatch Cullen Park – Old Leighlin v Rathvilly

 

Kildare – relegation semi-final

At 1.30pm

Venue: Conneff Park – Maynooth v Eadestown

Quarter-finals

At 3pm

Venue: Newbridge – Moorefield v Johnstownbridge GAA

At 5.30pm

Venue: Newbridge – Sarsfields v Raheen

 

Laois – relegation semi-final

At 3.30pm

Venue: MW Hire O’Moore Park – Arles/Kilcruise v Stradbally

Round 3 at 5.30pm

Venue: MW Hire O’Moore Park – Arles/Killeen v The Heath GAA

 

Meath – relegation semi-final

At 5pm

Venue: Walterstown – Curraha v Nobber

Semi-final

At 5.30pm

Venue: Páirc Tailteann – Summerhill v Ratoath

 

Sunday

Ulster

 

Antrim – final 

At 2.30pm

Venue: Portglenone – Erin’s Own Cargin v Kickhams GAC Creggan

 

Cavan – semi finals

At 2.30pm

Venue: Kingspan Breffni Park – Castlerahan v Crosserlough

At 7.30pm

Venue: Kingspan Breffni Park – Cavan Gaels v Kingscourt Stars

 

Derry – quarter-finals

At 1pm

Venue: Ballinascreen – Eoghan Rua v The Loup

At 4.30pm

Venue: Celtic Park – Slaughtneil v Glen

 

Down – final

At 7pm

Venue: Páirc Esler – Carryduff v Kilcoo

 

Monaghan – final

At 3pm

Venue: St. Tiernach’s Park – Ballybay Pearse Brothers v Scotstown

 

Tyrone – final

At 5.30pm

Venue: Healy Park – Trillick v Dungannon Thomas Clarke GAA

 

Connacht

 

Mayo – final

At 3.35pm

Venue: McHale Park – Breaffy v Knockmore

 

Roscommon – final

At 3pm

Venue: Dr Hyde Park – Padraig Pearses v St. Brigids

 

Sligo – final

At 4.30pm

Venue: Markievicz Park – Drumcliffe/Rosses Point v Tourlestrane

 

Munster

 

Cork – relegation play-off

At 2pm

Venue: Clonakilty – Bishopstown v Ilen Rovers

Quarter-finals

At 2pm

Venue: Páirc Úi Rinn – Nemo Rangers v Ballincollig

At 4pm

Venue: Páirc Úi Chaoimh – St. Finbarrs v Newcestown

At 7pm

Venue: Páirc Úi Rinn – Valley Rovers v Duhallow

 

Waterford – quarter-finals

At 1pm

Venue: St Mollerans – Brickley Rangers v Gaultier

At 3pm

Venue: Fraher Field – Ballinacourty v An Rinn 

At 6.30pm

Venue: Fraher Field – The Nire v Kilrossanty

 

Leinster

 

Carlow – Round 3

Group 1 at 1.30pm

Venue: Netwatch Cullen Park – Mount Leinster Rangers v Bagenalstown

Group 2 at 6pm

Venue: Netwatch Cullen Park – Palatine v Tinryland

 

Kildare – quarter-finals

At 1pm

Venue: Newbridge – Celbridge v Clane

At 3.30pm

Venue: Newbridge – Athy v Round Towers GAA Kildare Town

 

Laois – Round 3

At 1pm

Venue: MW Hire O’Moore Park – Ballylinan v Ballyroan Abbey

At 3pm

Venue: MW O’Moore Park – Killeshin v O’Dempsey’s

At 5pm

Venue: MW O’Moore Park – Portlaoise GAA v St. Joseph’s

 

Longford – quarter-finals

At 1pm

Venue: Glennon Brothers Pearse Park – Killoe Emmet Og v St. Mary’s Granard

At 4pm

Venue: Glennon Brothers Pearse Park – Abbeylara v Mostrim

 

Louth – semi-finals

At 3pm

Venue: Páirc Úi Mhuirí Dunleer – St. Mochtas v Naomh Mairtin

At 5pm

Venue: Darver – Newtown Blues v Ardee St. Mary’s GFC

 

Meath – semi-final

At 5.30pm

Venue: Páirc Tailteann – Na Fianna CLG v Gaeil Colmcille

 

Wexford – quarter-finals

At 1.45pm

Venue: Chadwicks Wexford Park – St. Martin’s GAA v Horsewood GAA Club

At 5.15pm

Venue: Chadwicks Wexford Park – Starlights v St. James’

 

Wicklow – final

At 4pm

Venue: Aughrim – Tinahely v Baltinglass

 

Hurling

 

Saturday

Ulster

 

Donegal – semi-final

At 4.45pm

Venue: O’Donnell Park – Setanta v Burt

 

Down – final

At 4.30pm

Venue: Ballygalget – Ballycran v St. Patrick’s GAC, Portaferry

 

Sunday

Ulster

 

Cavan – final

At 4pm

Venue: St. Matthews Park – Mullahoran St. Joseph’s v Kingscourt Stars

 

Donegal – semi-final

At 4.30pm

Venue: Burt – Buncrana GAA v St. Eunan’s

 

Connacht

 

Galway – semi-finals

At 1.30pm

Venue: Pearse Stadium – Cappataggle v St Thomas

At 4.30pm

Venue: Pearse Stadium – Turloughmore v Loughrea

 

Munster

 

Kerry – final

At 3.30pm

Venue: Austin Stack Park – Kilmoyley v Causeway

 

Tipperary – final

At 2pm

Venue: Semple Stadium – Kiladangan v Loughmore-Castleiney

 

Leinster

 

Dublin – final

At 4.30pm

Venue: Parnell Park – Ballyboden St. Enda’s v Cuala

 

Westmeath – semi-finals

At 2.30pm

Venue: TEG Cusack Park – Castletown Geoghegan v Castlepollard

At 5.30pm

Venue: TEG Cusack Park – Lough Lene Gaels v Clonkill